Spływy kajakowe
Tanew, Łada, Bukowa i Sopot
Kajaki Roztocze - tel. 691 920 777

Tanew
Ze względu na swoje zróżnicowanie rzeka Tanew oferuje idealne warunki dla wszystkich entuzjastów kajakarstwa. Jeszcze w Borowych Młynach to dość wąska i płytka rzeczka, ale już od Osuch, gdzie płynie połączona z Wirową, staje się szeroką dziką rzeką. Szerokość jej w tej miejscowości waha się od 4 do 8 metrów. Tanew płynie swoim naturalnym korytem zbierając kolejne dopływy. Przed Szostakami zasilona zostaje wodami Szumu i Nepryszki i tylko kłody powalonych drzew, stare i zniszczone kładki i mosty oraz nagłe zakręty stają się naturalnymi przeszkodami dla ewentualnych entuzjastów kajakowych spływów. Spływy kajakiem rzeką Tanew to niewątpliwie wspaniałe przeżycie, to niezapomniane chwile obfitujące w kolejne barwne obrazy, nieoczekiwane rzeczne zasadzki, które po ich pokonaniu zapadają w naszą pamięć na długie lata. Kajakową przygodę możemy podzielić na kilka etapów:

• Borowe Młyny-Olchowiec (3-4 godz.), Borowe Młyny-Osuchy (5-6 godz.) lub Borowiec-Osuchy (3-4 godz.) – trasa z Borowych Młynów do Olchowca to jeden z najbardziej malowniczych odcinków Tanwi, choć miejscami jest dość trudna technicznie i wymaga od uczestników podstwowych umiejętności kajakarskich z uwagi na nagłe zakręty, wąskie przesmyki, nisko zwisające drzewa, przewałki i inne naturalne przeszkody. Jej pozostałe walory to dzika przyroda, krystalicznie czysta woda (kraina pstrąga i lipienia) oraz ‚klimatyzacja’ w upalne dni (płynie się głównie przez las). Od Borowca znacznie łatwiej z wyjątkiem jednej przenoski wokół łazu; od Olchowca zaś ‚luzik’ aż do Osuch. Kończąc spływ w Olchowcu można wstąpić na przyzwoity obiad za niewielkie pieniądze w pobliskiej Zagrodzie Roztocze w Obszy.

• Olchowiec-Pisklaki (4-5 godz.) lub Osuchy-Pisklaki (2-3 godz.) – popularny wśród kajakarzy odcinek Tanwi; w górnym odcinku rzeka wąska, kręta i dzika biegnąca przez lasy i łąki; pole namiotowe i sklep spożywczy w Pisklakach; szlak rowerowy z Osuch do Biłgoraja.

• Pisklaki-Króle (4-5 godz.), Szostaki-Króle (5-6 godz.) lub Osuchy-Króle (6-7 godz.) – rzeka szeroka, zróżnicowana i malownicza; bardzo popularna wśród kajakarzy, zwłaszcza rodzin i grup zorganizowanych; po drodze mnóstwo piaszczystych plaż idealnych na odpoczynek, kąpiel czy ognisko; sklepy spożywcze w Królach i w pobliskim Księżpolu; przystanek autobusowy przy drodze wojewódzkiej Lublin-Przemyśl.

• Króle-Wólka Biska (3-4 godz.), Króle-Łazory (5-6 godz.) lub Króle-Harasiuki (6-7 godz.) – rzeka panoramiczna i zmienna, bardzo popularna kajakarsko (idealna dla spływów rodzinnych i sielankowych); pole namiotowe, ośrodki wypoczynkowe i sklepy spożywcze w Wólce Biskiej i Harasiukach oraz jazda konna w Budziarzach (tel. 511-401-338).


Łada
Prawobrzeżny dopływ Tanwii; spływy można zaczynać zarówno na Białej (od Nadrzecza, Biłgoraja czy Soli), jak i Czarnej Ładzie (np. w Dereźni). Węższa i bardziej oddalona od ‚cywilizacji’ jest Czarna Łada. Biała Łada z kolei oferuje więcej cienia i jest szersza, przez co jest bardziej przyjazna dla początkujących kajakarzy. Obydwie rzeki łączą się w miejscowości Sól i od tego miejsa płynie Łada, która przed Łazorami wpada do Tanwii.

• Nadrzecze-Biłgoraj (3-4 godz.) lub Biłgoraj-Sól (2-3 godz.) – pierwszy odcinek dość trudny technicznie – rzeka ciasna i kręta, sporo przewałek i nisko wiszących drzew po drodze; trasa w znacznej części „klimatyzowana”; odcinek z Biłgoraja do Soli dość ciekawy i zróżnicowany; niedoceniany wśród kajakarzy – w środku miasta można obcować z naturą.

• Sól-Bidaczów (3-4 godz.), Sól-Łazory (4-5 godz.) lub Sól-Harasiuki (5-6 godz.) – początkowo spływ prowadzi wzdłuż Soli; rzeka płytka i dość wąska; po drodze sporo cienia przez pierwsze kilometry; po połączeniu z Czarną Ładą rzeka staje się dzika i kręta – wiedzie przez pola i lasy; ostatnie kilometry przed ujściem do Tanwii rewelacyjne!

• Dereźnia-Bidaczów (3-4 godz.), Dereźnia-Łazory (4-5 godz.) lub Dereźnia-Harasiuki (5-6 godz.) – początek trasy dość kręty i wąski; od ujścia do Białej Łady trasa jak wyżej.

Sopot
Prawobrzeżny dopływ Tanwii wpadający w Osuchach; rzeka spławna od osady leśnej Fryszarka. Trasa dość trudna technicznie – miejscami wąska i bardzo kręta. Po drodze sporo przewałek i nisko zwisających drzew; odcinek ‚klimatyzowany’. Woda krystalicznie czysta, ale lodowata. Trasa dla koneserów kajakarstwa.

• Fryszarka-Osuchy (3-4 godz.), Fryszarka-Szostaki (4-5 godz.) lub Fryszarka-Pisklaki (5-6 godz.) – trasa do Osuch bardzo dzika i kręta; płynie się głównie leśnym wąwozem; tylko dla wytrwałych i żądnych przygód. Od Osuch „luzik” po Tanwi.


Bukowa
Bukowa płynie przez Równinę Biłgorajską, wzdłuż lasów Janowskich na pograniczu województw podkarpackiego i lubelskiego. Płynie w większości przez lasy i pola, z dala od osad ludzkich, przez co polecana jest szczególnie osobom ceniącym ciszę i spokój. Jednocześnie trasy są przyjazne i bezpieczne dla początkujących kajakarzy - woda jest czysta i dość płytka, z atrakcyjnymi przesmykami, zakrętami i zwałkami. Trasa oferująca sporo cienia. Możliwe zorganizowanie spływu wielodniowego od Ujścia do miejscowości Kuziory.

• Kiszki-Momoty Dolne (4-5 godz) – odcinek malowniczy i atrakcyjny kajakarsko, choć zarazem dość trudny technicznie – miejscami rzeka wąska i kręta, sporo przewałek i przesmyków; po drodze także tamy i żeremie bobrów.

• Momoty Górne-Nalepy (3-4 godz) – trasa kręta, w nurcie sporo drzew; czysta woda i piaszczyste dno; kraina pstrąga i lipienia.

• Momoty Górne-Łążek Garncarski (5-6 godz) – trasa całodniowa; rzeka meandruje głównie wzdłuż lasów Janowskich, dając w lecie wytchnienie od upału. W korycie rzeki nieliczne kłody i przeszkody.

Copyright (C) tanew-splywy.pl 2020